Az MSZ 1585 szabvány szerinti, kioktatás és vizsga /TOVÁBBKÉPZÉS
Az induló oktatások a regisztrációban találhatóak:
MSZ 1585 szabvány szerinti kioktatás, és „jogosító” vizsga.
A szabvány követelményei a villamos berendezések biztonságos üzemeltetésére, azokon vagy a közelükben végrehajtott munkavégzésekre vonatkoznak. Ezek magukban foglalnak minden üzemviteli, munkavégzési és karbantartási folyamatot.
- Kioktatás és vizsga:
- A részletes kioktatást az adott munkavégzésről, annak veszélyeiről, erősáramú részeiről (mihez nyúlhat, és mihez nem) történik. Ezen kívül Általános villamos biztonságtechnikáról, az áramütéses balesetekkel kapcsolatos mentésről, és elsősegélynyújtásról szól.
A kioktatás alapján a résztvevő „jogosító” vizsgát tesz. A vizsga tanúsítványában pontosan meghatározott, hogy milyen berendezésen, milyen munkára, vagy munkakörre jogosítja fel, a vállalaton belül.
AZ LVS Felnőttképzési Központ, felnőttképzési engedélyekkel rendelkező képző .Villamos ipar területén nagy tapasztalati rendelkező szakemberekkel, és oktatókkal tudunk oktatást és vizsgák szervezni az ipar különböző területén.
Előzetesen, a helyszínen történő felmérés után, az MSZ 1585-ös szabvány alapján állítjuk össze a oktatási tematikát az adott munkaterülethez.
Csoportok:
I. csoport: A képzetlen személyek.
Ők az általuk végzendő tevékenységekkel kapcsolatban semmiféle szakképzettséggel nem rendelkeznek és kioktatást sem kaptak.
- Ki- és be kapcsolhatnak kismegszakítókat, áram-védőkapcsolókat, maximum 32 A névleges áramerősségű kapcsolókat.
- Kicserélhetnek maximum 32 A névleges áramerősségű becsavarható (D rendszerű) biztosítókat.
- Az E 40-es foglalat kivételével kicserélhetnek szerszám nélkül cserélhető fényforrásokat.
- Végezhetnek védőfedelek eltávolítása nélkül végezhető karbantartási munkákat
- Minden olyan tevékenységet, amelyet a berendezés (szerkezet) használati útmutatója képzetlen személyek számára megenged.
II. csoport: Műszaki, de nem villamos jellegű kioktatást kaptak,vagy a tevékenységre feljogosító szintén nem villamos szakképzettségük van.
- Mindent megtehetnek, amit az I. csoportba tartozók megtehetnek.
- Ki- és be kapcsolhatnak nagyobb mint 32 A névleges áramerősségű kisfeszültségű kapcsolókat és kapcsolószerkezeteket.
- Cserélhetnek érintésbiztos foglalatban elhelyezett miniatűr csöves biztosítókat.
- Villamos hegesztőgépek és törpefeszültségű villamos berendezések szerelve történő felállítását.
- Végezhetnek védőfedelek eltávolításával járó nem villamos munkákat.
III. csoport: A kioktatott személyek. Villamos szakképzettséggel nem rendelkeznek ugyan, de az általuk végzendő munkák villamos veszélyeire kioktattak.
a kioktatás tényét bizonyítani kell.
- Mindent megtehetnek, amit az I., II. csoportba tartozók megtehetnek.
- Kicserélhetnek nagyobb mint 32 A névleges áramerősségű becsavarható (D rendszerű) és védőfedélre szerelt késes biztosítókat.
- Meghúzhatnak feszültségmentes állapotú csavarokat.
- Fel- és leszerelhetnek védőfedeleket.
- Kicserélhetnek E 40-es foglalatú és szerszám használatát a cseréhez igénylő fényforrásokat.
- Szerelhetnek és cserélhetnek olyan maximum 32 A névleges áramú, túláramvédelemmel ellátott áramkörök szerelvényeit, amelyekhez nem tartozik védővezető. (Például II. érintésvédelmi osztályú lámpatestek.)
- A IV. csoportba tartozó személyek közvetlen felügyelete alatt részt vehet a IV. csoport számára megengedett munkákban, akár feszültség közelében vagy feszültség alatti munkák végzésében.
IV.csoport: A villamosan képzett személyek.Ők azok, akiket a szakképesítésük az általuk végzendő villamos munkára illetve ezen munkák felügyeletére általánosan alkalmasnak nyilvánít. A szabvány ezt a
csoportot további csoportokba osztja:
IV/a csoport: Egy meghatározott munkafajtára van jogosultsága, amelyet hatósági vizsgával szerzett meg. Ilyen a már említett felvonókezelő. IV/b csoport: Gyengeáramú szakképzettségű személyek.
IV/c csoport: Erősáramú végzettségű személyek (szakmunkás, technikus, mérnök, szaktanár).
IV/d csoport: Villamosmérnök, villamos technikus és a IV/b, c csoportba tartozó személyek, akik a kis zárlati áramú, nagyfeszültségű villamos berendezésekkel kapcsolatban kioktatást kaptak. A kioktatás tényét itt is bizonyítani kell.
IV/e csoport: Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálói képesítést szerzett személyek. (Érintésvédelem szabványossági felülvizsgáló, erősáramú villamos berendezések időszakos felülvizsgálója.)
IV/f csoport: Nagyfeszültségű villamos berendezés kezelésére képesítő, hatósági vizsgával rendelkező személyek.
- Az összes alcsoport végezheti az I-III. csoport számára engedélyezett munkákat.
- Ezeken túlmenően ez összes villamos szakma önálló végzésére alkalmas – akár feszültség alatt vagy feszültség közelében –, amelyek végzéséhez megfelelő szakismeretekkel rendelkezik. A szabvány bizonyos korlátozásokat leszámítva a szakemberre bízza, saját szakmai képességeinek felmérését.
- A IV/b és IV/b csoportba tartozók csak azon a villamos berendezéseken végezhetnek villamos munkát, amelyre a képesítésük vonatkozik.
- A IV/c önmagában csak kisfeszültségre érvényes.
- A IV/d önmagában csak kis zárlati áramú, kisfeszültségű berendezésekre vonatkozik.
- A IV/f képesítéssel rendelkezők csak olyan 1000 V-nál nagyobb feszültségű villamos berendezéseken végezhetnek munkát, amelyekre jogszabály szerint szakvizsgát tettek.
V. csoport: Munkáltatója által villamos munkák irányításával vagy vezetésével megbízott villamosmérnök, vagy villamos technikus.
- A munkáltatója által a hatáskörébe utalt villamos szakmunkák megszervezése és irányítása.
- Az I-IV. csoportba tartozó munkák tekintetében közvetlen munkavezetésre vagy más munkavégzésre csak a szakképesítése szerint.
Két kiegészítés:
- A III. és IV. csoport szerinti képzésen belül a hallgatók végezhetnek ezen csoportok számára engedélyezett munkákat, de csak szaktanári vezetés és felügyelet mellett.
- A IV/e csoport (villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok végzésére, vezetésére, és bizonylatolására feljogosított személyek) számára engedélyezett munkákat, csak és kizárólag ezen csoportba tartozók végezhetnek.
Kiegészítés:
- Épületvillamossági és világítási berendezések kapcsolására mindenki jogosult, kivéve, ha a kezeléshez szükséges kapcsolók és más működtetőszervek nincsenek elzárva.
- A háztartási és hasonló jellegű szerkezetek kapcsolásával a szabvány nem foglalkozik – természetesen azon kívül, hogy leírja, hogy nem foglalkozik velük.
- Minden más villamos berendezés kapcsolásához minimum II. csoport tagság szükségeltetik.
Felnőttképzési nyilvántartási szám: B/2020/004215
Felnőttképzési engedélyszám: E/2022/000045
Fagyal Attila
Telefon: +36 (70) 533-6379
E-mail: lvs@lvs.hu