Könyvek
„Villamos biztonsági felülvizsgálók kézikönyve”, amelynek szakmai alapját a korábbi „Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálók kézikönyve” és az „Erősáramú berendezések felülvizsgálóinak kézikönyve” című tanfolyami jegyzet adja.
Szerkesztette: Arató Csaba
A kézikönyv 5 fő részből, illetve 21 fejezetből áll:
1. rész: ismerteti a villamos biztonságtechnika jogi és műszaki szabályozását, ezek: jogszabályok, szabványok, pl. OTSZ, VMBSZ, képzési előírások.
2. rész: ismerteti a kisfeszültségű villamosenergetikai berendezések az áramütés elleni védelmének, illetve szabványos kivitelezésének létesítési előírásait az MSZ HD 60364 szabványsorozat és más kapcsolódó szabványok alapján. Kiemelten fontos témakör ebben a részben a hőhatások, túláram- és zárlat elleni védelem követelményei.
3. rész: a kisfeszültségű berendezések felülvizsgálataival foglalkozik, ismerteti a különböző ellenőrzési és mérési eljárásokat, köztük a különleges berendezések (pl. napelemek, járműtöltő állomások) vizsgálatait.
4. rész: a nagyfeszültségű (Un >1000 V) villamosenergetikai berendezések létesítési, áramütés elleni védelmi és vizsgálati követelményeit ismerteti.
A kézikönyv a 3. és 4. rész végén ajánlott vizsgálati jegyzőkönyv mintákat is tartalmaz.
5. rész: a villamos méréseket mutatja be, és ez rész tartalmazza a kötelező mérési gyakorlatot. Tájékozat a villamos balesetekről, ezek elleni védelemről és az elsősegélynyújtásról. Néhány kiegészítő információ és ellenőrző kérdések zárják a kézikönyvet.
A jegyzet, mint említettük, elsősorban az erősáramú/energetikai berendezések villamos biztonsági felülvizsgálóinak oktatására szolgál. Reméljük, hogy jól tudják majd használni a gyakorló szakemberek vagy az érdeklődő kollégák is, az újabb előírások megismerésére vagy a meglévő tudásuk felfrissítésére.
Ár: 15.000.- Ft
_____________________________________________________________________
2014 novemberében jelenik meg a Villanyszerelők továbbképzésének villamos alapismeretei című jegyzet, mely elsősorban a villanyszerelő szakképzésre ráépülő képzések (pl. villamos hálózat kezelő, villamos alállomás kezelő, kábelszerelő, FAM szerelő) szakmai alapismereteit, jogszabályi és szabvány követelményeinek összefoglalását adja, ezen a területen hiánypótló kiadványként. A szakképzésben résztvevőkön kívül ajánljuk minden olyan villamos szakembernek, aki meglévő tudását szeretné feleleveníteni, frissíteni.
Szerző: Orlay Imre
Ár: 9.500.- Ft
_____________________________________________________________________
KÖZÉP- ÉS NAGYFESZÜLTSÉGŰ HÁLÓZATI BERENDEZÉSEK DIAGNOSZTIKAI VIZSGÁLATA
A könyv szerzője: Luspay Ödön
Kiadás éve: 2000
A könyv célja olyan mérési segédlet kidolgozása, amely lehetővé teszi a hálózaton felszerelt berendezések és készülékek időszakos diagnosztikáján keresztül az üzemzavarok vagy meghibásodások megelőzését vagy legalább számuk csökkentését, ill. a karbantartási, felújítási
tevékenység költségkímélőbb kialakítását. A kiadvány feladata az egyes berendezésekkel kapcsolatban leírni, hogy milyen szigeteléstechnikai és egyéb paraméterek mérése javasolható, a kapott eredményeket hogyan kell kiértékelni, valamint ezek alapján a berendezést üzembiztonsági szempontból minősíteni. Ezen kívül fel kell hívni a figyelmet a mérés során jelentkező nehézségekre, a vizsgált berendezés épségének a vizsgálat miatti esetleges veszélyeztetettségére és azokra a módszerekre, amelyek alkalmazásával e veszélyek okozta károk elkerülhetők. Fel kellett dolgozni a magyar, az európai és a nemzetközi szabványok, valamint a szakirodalom ide vonatkozó részeit is. A diagnosztikai vizsgálatok alapján a készülékek, berendezések megbízható minősítése egyfelől korszerű és a célra alkalmas mérőeszközöket, másfelől igen nagy gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező mérőszemélyzetet igényel. Mivel a bekövetkező üzemzavarok, ill. azok helyreállítása nagyságrendekkel nagyobb költségekkel jár, mint a látszólag drága . mérőeszközök beszerzése, ill. a megfelelő szakszemélyzet biztosítása, oktatása, ezért a körültekintő és előrelátó üzemeltető gondoskodik a vizsgálatok tárgyi és személyi feltételeiről. Végezetül a mérési segédlet gyakorlati használatával kapcsolatban egy általános szempontra hívjuk fel a figyelmet. Megállapítható, hogy a diagnosztikai méréseknél többnyire egyetlen vizsgálati módszer eredményeiből nem vonhatók le általános következtetések a berendezés, készülék megbízhatóságáról, üzembiztonsági állapotáról; mindig többféle vizsgálat eredményeinek felhasználása és összesítése szükséges.
Ár: 10.300.- Ft
_____________________________________________________________________
ÉRINTÉSVÉDELMI FELÜLVIZSGÁLÓK KÉZIKÖNYVE (2019-ES KIADÁS)
Szerkesztette: Arató Csaba
A jogszabályi változások között ismertetésre került − többek között − a megváltozott hatósági intézményi rendszer. Részletesen ismerteti a kézikönyv a villamos berendezések felülvizsgálatát elrendelő és más biztonsági intézkedéseket is előíró Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzatot (VMBSZ), amely 40/2017.(XII.4.) NGM rendelet mellékletében jelent meg. Ebben két nagyon lényeges változás van: előírja a felülvizsgálók kötelező továbbképzését és a nagyfeszültségű berendezések felülvizsgálatát. Kitér a munkahelyek felülvizsgálatát előíró 10/2016. (IV.5.) NGM rendeletre is. Ismerteti az OTSZ 2019. júliusi módosításának villamos vonatkozású részeit. A szabványváltozások követése során az MSZ HD 60364 sorozat új szabványairól − főleg ezek érintésvédelmi vonatkozásairól − valamint a magyarázatos kiadás 11. pótlapjairól tájékoztat az új jegyzet. A közelmúltban kiadták a nagyfeszültségű villamos berendezések új szabványait: a létesítésre vonatkozó MSZ EN 61936-1 jelűt, és az érintésvédelemre vonatkozó MSZ EN 50522 jelű szabványt, amelyek a szakma által jól ismert MSZ 1610 és az MSZ 172-2, -3 szabványok örökébe léptek – ezeket szintén ismerteti az új kézikönyv.
Új, korszerű ismeretekkel bővült a jegyzet villamos balesetekkel foglakozó fejezte: a legújabb kutatások eredményei alapján részletesebben foglalkozik az áram élettani hatásaival, az elsősegélynyújtással és az újraélesztéssel. Végül teljesen új, naprakész jogszabály- és szabványgyűjtemény és a szokásos ellenőrző kérdések zárják a jegyzetet. Reméljük, hogy a jegyzet új, bővített kiadása is beválik, hasznos tankönyve lesz az érintésvédelmi felülvizsgálóknak és jó segítsége lesz az érdeklődő szakembereknek.
Ár: 8.000.- Ft
_____________________________________________________________________
ERŐSÁRAMÚ BERENDEZÉSEK FELÜLVIZSGÁLÓINAK KÉZIKÖNYVE. - 2019-ES KIADÁS
Megjelent a szabványossági (tűzvédelmi) felülvizsgálóknak szóló új jegyzet.
Szerkesztette: Arató Csaba
2019 januárjában a Magyar Elektrotechnikai Egyesület kiadásában megjelent az „Erősáramú Berendezések Felülvizsgálóinak Kézikönyve” címmel a villamos berendezések (tűzvédelmi jellegű) szabványossági felülvizsgálóinak szóló legújabb, átdolgozott és korszerűsített tanfolyami jegyzet.
A közelmúltban bekövetkezett nagyon sok és lényeges jogszabály- és szabványváltozások – pl. az európai létesítési és termékszabványok érvénybeléptetése majd azok változásai – ismét szükségessé tették a jegyzet átdolgozását. A neves szakérők bevonásával végzett előkészítő munkák után 2019 januárjában jelent meg az új jegyzet, új szerkesztésben, átdolgozott és korszerűsített tartalommal.
Az új jegyzet három fő részből áll: az ELSŐ RÉSZ tartalmazza a felülvizsgálói munkához alapvetően szükséges műszaki, szakmai ismereteket. Így foglalkozik az égés és a robbanás fizikájával, ezután ismerteti a 2015. március 5-án hatályba lépett OTSZ-t, az 54/2014.(XII.6.) BM rendeletet, valamint az OTSZ-hez kapcsolódó tűzvédelmi jogszabályokat. Ezt követően a kisfeszültségű rendszerek létesítési követelményeit az érvényes MSZ HD 60364 szabványsorozat és a tárgyhoz kapcsolódó szabványok, pl. az MSZ EN 61140, MSZ EN 60529, és az új MSZ 447:2019 előírásai alapján mutatja be. Kitér a jegyzet a visszavont szabványokra (pl. MSZ 1600-as sorozat, MSZ 2040), valamint a robbanásveszélyes térségek követelményeire is, az MSZ EN 60079 szabványsorozat létesítési és ellenőrzési előírásainak ismertetésével.
Az új kiadás részletesen foglalkozik a közelmúltban kiadott 40/2017.(XII.4.) NGM rendelettel és 1. mellékletével, amely a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzatot (VMBSZ) tartalmazza. A Szabályzatban több előírás vonatkozik a felülvizsgálókra és a képzésükre. Ezen kívül szabályozza a felülvizsgálatok rendjét, ezek között előírja a nagyfeszültségű villamos berendezések felülvizsgálatát is – ez eddig nem volt szabályozva. Ezért a most kiadott kézikönyv ismerteti a nagyfeszültségű berendezések létesítési szabványát (MSZ EN 61936-1), majd a nagyfeszültségű berendezések vizsgálati eljárását és a dokumentálásához is segítséget nyújt.
A következőkben a MSZ HD60364-6 és az MSZ 10900 szabványok előírásai nyomán a felülvizsgálati módszereket mutatja be. A jegyzet foglalkozik a túláramvédelem elméleti, gyakorlati és ellenőrzési kérdéseivel is. Útmutatót ad a felülvizsgálatok és szigetelésmérések helyszíni lebonyolításához, valamint a vizsgálatok dokumentálásához, ajánlott minták bemutatásával. Az első rész a villamos balesetekkel, mentéssel és elsősegélynyújtással zárul, ismertetve a legújabb kutatási eredményeket.
A jegyzet MÁSODIK RÉSZ-e tájékoztatást ad a kapcsolódó ismeretekről: A méréstechnikai tájékoztató után jegyzet az erősáramú villamos berendezések felülvizsgálata és ellenőrzési feladatait tisztázza. Továbbiakban a szabványrendszerekről, előszabványokról, hatósági és vizsgáló intézetekről, tanúsítási rendszerekről, mérésügyi kérdésekről, feliratokról, jelölésekről, figyelmeztető táblákról, és védettségi fokozatokról ad tájékoztatást a jegyzet. Külön táblázatokban foglalja össze a tárgykörhöz kapcsolódó hatályos jogszabályok és érvényes szabványok listáját.
A jegyzet HARMADIK RÉSZ-e tudáspróba: szokásos módon összefoglaló ellenőrző és tesztkérdések egészítik ki a jegyzetet, ezekre válaszolva ellenőrizhetjük az elsajátított ismereteinket.
Ár: 8.000.- Ft
_____________________________________________________________________
VILLÁMVÉDELEM I.
FELÜLVIZSGÁLÓK, TERVEZŐK ÉS KIVITELEZŐK KÉZIKÖNYVE
A könyv szerzője: Dr. Horváth Tibor
Kiadás éve: 2007
Nem norma szerinti tanfolyamhoz ajánlott.
Ár: 6.300.- Ft
_____________________________________________________________________
VILLÁMVÉDELEM II.
Szerkesztette: Varga Tamás, Dr. Szedenik Norbert, Kruppa Attila, Vasvári-Nagy Sándor
Lektorálta: Dr. Fodor István
Norma szerinti tanfolyamhoz ajánlott.
Kiadás éve: 2009
Ár: 6.500.- Ft
_____________________________________________________
Az új, Villámvédelem III. (2014.)
könyv az ezt megelőzően kiadott Villámvédelem 2007 és Villámvédelem 2009 c. könyvek kiadása óta bekövetkezett változásokat taglalja három külön fejezetben. Az előző jegyzetekben foglaltakat érintő változásokkal az I. és II. fejezet, a 2009. utáni, villámvédelmet érintő változásokkal pedig a III. fejezet foglalkozik részletesen.
A „Villámvédelem 2009” kézikönyv az MSZ EN 62305 szabványsorozat 2009-ben megjelent magyar nyelvű kiadását alapul véve kívánt segítséget nyújtani a villámvédelmi szakembereknek a korábbi villámvédelmi előírásoktól gyökeresen eltérő új szabvány értelmezésében, használatában.
A szabvány és a hatályos OTSZ előírásai több ponton is ütköztek: ebből adódóan megindult az OTSZ átdolgozása és 2011-ben megjelent módosított OTSZ (28/2011 BM rendelet) lényegében már az érvényes nemzeti szabványra támaszkodott, azonban néhány kérdésben eltérő előírásai is vannak. (ld. könyv 1 fejezete) Időközben azonban az IEC és a CENELEC kiadta az EN 62305 második, módosított kiadását, ami nemzeti szabványként is megjelent – sajnos csak címfordítással – angol nyelven. Az MSZT élve a lehetőséggel átmeneti időszakra mindkét szabvány kiadást érvényesnek tekintette 2014 január 14-ig, innen kezdve azonban az első kiadás már nem érvényes.
A két kiadás közötti eltéréseket a könyv 2. fejezetében ismertetjük.
A könyv 3. fejezetében ismertetjük az új OTSZ-ben (BM rendeletben) szereplő, a villámvédelmet érintő változásokat.
Ára: 4.500.-Ft
Friss! ÉPÜLETVILLAMOSSÁG című szakkönyv (főszerk. Dési Albert) 9. átdolgozott, bővített tartalom
Naprakész szereléstechnológiai ismeretek és a legújabb szabályozások, előírások egyben!
A szakmában hiánypótló szakkönyv az épületvillamossággal foglalkozó tervezőknek, kivitelezőknek, beruházóknak és nem utolsó sorban a szaktanároknak és a tanulóknak nyújt átfogó elméleti ismeretet.
A könyv főszerkesztője a szakmában nagy elismerésnek örvendő Dési Albert, a szerzői kollektívát pedig ugyancsak a szakma kiválóságai alkotják. A főszerkesztő és a szerzői csoport - maguk is épületvillamossági szakemberekként - olyan kézikönyvet állítottak össze, amelyre, mint komplett szakanyag folyamatos igény jelentkezik a gyakorló szakemberek részéről.
Az Épületvillamosság – bár nem rendelkezik tankönyvi besorolással – az oktatási anyagok közt betöltött egyedülálló, hiánypótló szerepe révén sok intézményben ajánlott irodalomként jelenik meg.
Ára: 5.300.-Ft JELENLEG NINCS RAKTÁRON
_____________________________________________________________________
Villanyszerlő képzésben résztvevők szakkönyve:
A könyv szerkesztője és kiadója: Ramocsa András mesterpedagógus
A szerző évtizedek óta nappali képzésben és felnőttképzésben oktat Villanyszerelőket.
„Az oktatás során mindig nehézséget okozott a megfelelő tankönyv hiánya.
Lehet beszerezni tankönyveket, de nagyon sokfélére lenne szükség, ezért aztán a környezetemben minden oktató eddig a saját jegyzetéből tanított. A tanulók otthoni tanulását csak az órán írt jegyzet segítette. A villanyszerelő felnőttképzésben résztvevők és az oktató kollégáim kérésére összeállítottam egy villanyszerelő komplex szakmai vizsgára felkészülést segítő tanfolyami jegyzetet.
A tanulók és a kollégáim is szívesen használják a jegyzetem, s így sokkal hatékonyabb, és eredményesebb lett az oktatás.”
A szakkönyv segítséget ad a Villanyszerelő vizsgára történő felkészüléshez:
Tartama:
- Villanyszerelő Szóbeli tételek kidolgozása
- Villanyszerelő Írásbeli mintafeladatok
- 10007-12 Informatikai és műszaki alapok
- 10023-12 Épületvillamossági szerelés
- 10024-12 Villamos gépek és ipari elosztó berendezések szerelése
- 11500-12 Munkahelyi egészség és biztonság
Ára: 6.500.- Ft